ładowarki-bezprzewodowe

Ładowarki bezprzewodowe są urządzeniami, dzięki którym można łatwo i wygodnie ładować swoje telefony. Ładowanie bezprzewodowe to przekazywanie energii bez potrzeby przewodowego łączenia elementów.

Ładowanie bezprzewodowe – jak działa?

Smartfony są urządzeniami, które najlepiej wpisują się w możliwości bezprzewodowego ładowania, choć na rynku elektronicznym dostępna jest cała gama produktów, które można ładować za pomocą ładowarek bezprzewodowych. Są to sprzęty AGD, opaski, słuchawki i wiele innych.
Zasada działania ładowarki bezprzewodowej polega na koncepcji transformatora. Przekaz energii w takich ładowarkach możliwy jest dzięki magnetycznemu sprzężeniu indukcyjnemu. Zjawisko to polega na wytworzeniu pola magnetycznego w obwodzie ładowarki i dzięki temu powstaniu w drugim obwodzie odbiornika siły elektromotorycznej, która ładuje smartfon lub inne urządzenie.

Ładowarki bezprzewodowe – różna moc

Podobnie, jak w przypadku ładowania przewodowego, tak i w bezprzewodowym, ładowarki mogą mieć różną moc. Zazwyczaj ich moc mieści się w przedziale od 5 do 10 W. Inżynierowie zakładają jednak, że w przyszłości mogą pojawić się ładowarki bezprzewodowe o mocy nawet do 60 W, które oferowałyby dużo szybsze i wydajniejsze ładowanie.

Czy ładowanie bezprzewodowe jest bezpieczne?

Nowoczesne technologie zawsze budzą niepokój, także co do ładowania bezprzewodowego nie ma jednoznacznego stanowiska o jego szkodliwości. Wiadomo, iż racjonalne korzystanie z tej nowoczesnej technologii na pewno jest bezpieczne. Ważne jest, aby korzystać tylko z urządzeń kupionych w sklepach i posiadających certyfikat, gdyż te z niewiadomych źródeł mogą nie być do końca bezpieczne. Na potwierdzenie tezy, iż ładowanie bezprzewodowe jest stosunkowo bezpieczne warto przytoczyć poniższe argumenty:
• pole magnetyczne, które wytwarza ładowarka bezprzewodowa jest słabe i o krótkim zasięgu,
• pole magnetyczne jest w całości wchłaniane przez odbiorcę, czyli na przykład smartfon,
• ładowarka nie działa i nie wytwarza pola, gdy nie jest położone na niej urządzenie odbierające sygnał,
• ładowanie bezprzewodowe wykorzystuje niskie częstotliwości, dlatego też nie jest to zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.

Ładowarki bezprzewodowe są elementami, które na pewno w przyszłości dalej będą się rozwijać, gdyż jest to naprawdę wygodny i komfortowy sposób ładowania telefonów i innych urządzeń. To, że uznano takie ładowanie za bezpieczne i nienarażające zdrowia ludzi, pozwoli na dalsze doskonalenie technologii i w niedługim czasie spowoduje wprowadzenie na rynek ładowarek o lepszej mocy i krótszym czasie ładowania.